HISTORIA

Jakub (Jakób) Kestenberg urodził się w 1862 roku w Łodzi. Jego rodzina związana była z przemysłem włókienniczym, posiadali bowiem fabrykę wyrobów bawełnianych i półbawełnianych.

W latach 1890-1893 nabył całą nieruchomość przy ul. Jaracza (Cegielniana) i Szterlinga (Targowa) Uzyskał również zgodę na wybudowanie trzypiętrowej tkalni wyrobów bawełnianych.

W roku 1903 wybudował dla swojej rodziny willę, którą zaprojektowano na planie prostokąta. Kondygnacja parteru przeznaczona została na funkcje administracyjną.
Inwestycja Kastenberga jest bardzo charakterystyczną, dla ówczesnej Łodzi, zabudową rezydencjonalno-fabryczną.

W roku 1896 fabryka spłonęła. Na odbudowę zaciągnięto kredyt w Towarzystwie Kredytowym m. Łodzi. Firma bardzo prężnie się rozwijała i w roku 1913 została przekształcone w spółkę akcyjną o rodzinnym charakterze.

Jakub Kestenberg zmarł w 1921 roku w Berlinie, został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu żydowskim przy ulicy Brackiej w Łodzi. W tym samym roku zmarła także wdowa po nim - Dwojra z Kronzilbergów. Kastenbergowie mieli trzynaścioro dzieci.
Po I wojnie światowej fabryka była prowadzona przez spadkobierców.

Szybko postępujące zadłużenie przedsiębiorstwa doprowadziło do ogłoszenia jego upadłości, co miało miejsce w roku1927.

W 1935 roku doszło do licytacji części obiektów należących do firmy. Nieruchomość została zakupiona przez firmę Nahuma i Berka Eitingonów.

Podczas II wojny światowej Niemcy szyli w fabryce odzież.

W 1945 roku nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa i została przekształcona w Zakłady Przemysłu Odzieżowego im. M. Fornalskiej, później „Emfor”. W willi zlokalizowano biura. Dawna rezydencja Kastenbergów została w 2003 roku zakupiona przez Instytut Postępowania Twórczego.

W roku 2013 rozpoczął się kompleksowy remont budynku, który przywrócił mu dawną świetność. Mieszczą się tu obecnie nowoczesne biura klasy premium.